ValleyCon 23 Winners

2013

Sci-Fi

Diorama

Juniors

Misc.

Collections
 
GOLD
SILVER
BRONZE
 
Best Of Show Click here to see a gallery view of all entries. Special Awards



Photos by: Chuck Horner and Bob Neimiec

OPEN JUDGING CATEGORIES

Class 1 - Juniors (under 12 years old)

Sponsor: Time Machine Hobby

Place

Builder

Model

  Gold   Conrad Chapman
  Desert Mutts
  Silver   Daniel Calhoun
  Bat Boat
  Silver
  Madeleine Chapman
  Hummer
  Silver   Luke Sarlan
  2010 Mustang
  Bronze
  Elijah Stathis
  Tiger I Tank 
  Bronze
  Jonah Hangen
  Space Shuttle
[TOP]

Class 2 - Juniors (13 to 16 years old

Sponsor: CARL STOY, JR.

Place

Builder

Model

  Gold   Tyler Smey
  Sturmtiger
  Silver
  Chris Arsenault
  34 Ford Roadster
  Silver
  Leif Ekstrom
  Martin Mariner
  Silver
  Tait Ekstrom
  Triceratops
  Bronze
  Dylan Karlzen
  34 Ford Roadster
[TOP]

Class 3 - Collections

Sponsor: PIONEER VALLEY HOBBIES

Place

Builder

Model

  Silver   Al LaFleche
  Indian Busts
  Bronze
  Stephen Delorey
  Corvettes
  Bronze   Louis Ripa
  Medieval Knights
  Bronze   Steve Ayres
  Convertibles from 1960
  Bronze   Dan Brown
  Krupp Weapons Carriers
[TOP]

Class 4 - Ships & Boats

Sponsor: WESTFIELD BANK

Place

Builder

Model

  Gold
  Ryan Labieniec
  USS New York
  Gold
  Ted Bunn
  SMS Scharnhorst
  Silver
  Barclay Caras
  Batysphere
  Silver
  Scott Grenon
  DE-635
  Bronze
  Steven Kwasny
  Sea Hund Minisub
  Bronze
  Robert Smith
  HMS Astute
[TOP]

Class 5 - Space & Science Fiction

Sponsor: BRIAN AND CATHYE KNAPP

Place

Builder

Model

  Gold
  Bill Dhalle
  USS Defiant in Tholian Drydock
  Gold
  Vincent Cassarino
  F-15J Egg Plane
  Gold
  Mark Lundstrom
  Steampunk Walking Tank
  Silver
  Alecia Ashley
  Cryx Kreken
  Silver
  Marc Dupuy
  Jedi Starfighter
  Bronze
  John Cook
  Vorcon Fighter
  Bronze
  Emery Gallant
  Rommel Fast Attack Cruiser
  Bronze
  Donald Miller
  Soviet R-7 Sputnik Launch Vehicle
[TOP]

Class 6 - Misc. Static Models

Sponsor:

Place

Builder

Model

  Gold   Phil LaBounty
  Sinsauroteryx Prima Dinosaur
  Gold
  Michael Gondor
  Stage Coach 1849
  Silver
  Michael Kenney
  Daspletsaur Dinosaur
  Bronze
  Louis Ripa
  French Napoleonic Cavalry
  Bronze
  Ed Potkai
  Small Town Train Station 1960
[TOP]

Class 7 - Scratchbuilt / Major Conversions

Sponsor:

Place

Builder

Model

  Gold
  Mark Lundstrom
  Warhammer Inspired Heavy Tank
  Gold
  Bob Chaplis
  SE5A WW1 Plane
  Silver
  Ian Brand
  Bleriot XI-2 Aircraft
  Bronze
  Edward DeLaCruz
  Lego German U-Boat
  ?
  Steve Sinkwich
  5th Element Key
[TOP]

Class 8 - Painted Figures

Sponsor: GREENFIELD GAMES

Place

Builder

Model

  Silver
 Walt Damon   Lincoln Bust
  Silver  Michael Gondor   Ching Dynasty Empress Bust
  Silver  Ron Harrison
  Maid Marion Bust
  Bronze
 Dave Calhoun
  Raoul Lufbery Bust
  Bronze  Brian Knapp 
  Viking Raider
  Bronze  Phil LaBounty   King Kong
  Bronze  Al LaFleche
  Trapper
  Bronze  Hal Marshman Sr.
  German Machine Gunner
  Bronze  Louis Ripa
  Frederic II of Swabia
  Bronze  Raymond Rosario
  German Tanker Eastern Front
  Certificate
 Marc Dupuy
  Lizard King
  Certificate  Marty Ryan
  Hungarian Grenadier
  Certificate  Steve Ayres
  Prisoner
  Certificate   Joseph Denza
  Russian Army Officer
[TOP]

Class 9 - Scratch / Modified Figures

Sponsor: CT VALLEY MIN. FIGURE COLLECTORS

Place

Builder

Model

  Silver  Brian Fowler
  German Officer 1940
  Bronze   Al LaFleche
  What's In Your Wallet?
[TOP]

Class 10 - Vignettes & Dioramas

Sponsor: GREENFIELD GAMES

Place

Builder

Model

Gold

 Bill Grigg   Time, Tide and the Loss of Lady Luck

Silver

 Todd Michalak
  Back to Saumus
Bronze  James Farrick   Charlemont Village Fort
Bronze  Jim Greeman
  Walking Away
Bronze  Bill Dhalle   Raiders of the Reich
Bronze  Al LaFleche   The Raiders
Bronze  Steven Kwasny
  Approaching the Rhine 1945
Bronze  Robert Mangina
  Ardennes Cold 1944
Bronze  Louis Ripa
  Over the Bridge
Bronze  Raymond Rosario
  German Sniper Team
[TOP]
Class 11 - Military Vehicles (Sm. Scale)

Sponsor:

Place

Builder

Model

  Gold  Chris Ekstrom
  I-Go Otsu Chi-Ro Medium Tank
  Gold  Tim Greeman
  Sherman Calliope
  Bronze  Marc Dupuy
  Stu H
  Certificate  Harley Carrara
  A34 Mk-1 Comet
[TOP]

Class 12 - Tracked Military (1/48 and larger)

Sponsor: imo RON HARRISON, SR

Place

Builder

Model

  Gold  Barclay Caras
T40 Amphibious Light Tank
  Gold  Philip Bonaffini
King Tiger
  Gold  Brian Fowler
Panzer 1A
  Gold  Todd Michalak
Day at the Beach
  Gold  Brian Watchon
Sturmtiger
  Silver
 Chris McLeod
Stug III
  Silver  Chris Chapman
Centaur
  Silver  Peter Smey
Whittman's Last Tiger
  Silver  Mike O'Keefe
KV-2 Russian Heavy Tank
  Silver  Adam Philips
Merkava Mk III D
  Bronze
 Dan Brown
E100 Vagd Tiger
  Bronze  Marc Dupuy
Leopard I
  Bronze  James Farrick
Panzer IV
 Certificate
 Al LaFleche
 M1A1 Panther II
 Certificate  Joseph Denza
M24 Chaffee
 Certificate  Harley Carrara
Sherman M4
 Certificate  Wallace Becker
Panther D
[TOP]

Class 13 - Wheeled & Half-Tracked Armor

Sponsor: CRAFTEC HOBBIES

Place

Builder

Model

  Gold  Robert Mangina
V100 Vietnam
  Gold  Robert Smith
Japanese LAV
  Silver  Chris Ekstrom
BTR80 APC
  Silver  Brian Watchon
German Halftrack 251
  Silver  Steven Fitzek
Seabee Jeep 
  Certificate  Al LaFleche
M10-25 Humvee
  Certificate  Ray Berthiaume
M1135 Stryker
  Certificate  Marc Dupuy
SASD Kfz 251/8
  Certificate  Bill Horton
AF21
[TOP]

Class 14 - Artillery Towed & Immobile Artillery

Sponsor: AMATO'S TOY AND HOBBY

Place

Builder

Model

  Gold  Chris Ekstrom
M30 122mm Howitzer
  Silver
 Marc Dupuy
17 Pounder Mk 1
  Silver
 Adam Philips
88mm L71 Flak 41
  Bronze
 Mike O'Keefe
Panther Turret
  Bronze
 Joseph Denza
25 Pounder
  Bronze
 Paul Szumski
Waffentrager 88mm Pak43
  Bronze
 Bill Horton
40mm Bofors FFA
[TOP]

IPMS JUDGING CATEGORIES

Class 15 - Stock Cars / Trucks - USA

Sponsor: TIME MACHINE HOBBY

Place

Builder

Model

1st James Farrick
1968 Dodge Charger
2nd
Steve Ayres
1954 Corvette
3rd
Stephen Delorey
1962 Corvette
Certificate
Barbara Denza  1965 Cobra
Certificate William Moreau
1957 Ford
[TOP]

Class 16 - Stock Cars / Trucks - Foreign

Sponsor: BARRCO AUTOMOTIVE WAREHOUSE

Place

Builder

Model

1st Steve Ayres
1935 Mercedes Benz
2nd  Ray Berthiaume 
Porsche Carrera GT
3rd  William Moreau
1932 Renault
[TOP]

Class 17 - Custom Street Cars / Trucks

Sponsor: imo TONY RICARDI

Place

Builder

Model

1st Barry Fadden  1932 Ford
2nd
Barbara Denza
1937 Ford
3rd
Terry Sumner
1941 Willys
Certificate
Ken Denza
1937 Ford
Certificate
William Moreau
'32 Ford Rat Rod
[TOP]

Class 18 - Custom Show Cars / Trucks

Sponsor: SPECTATORS SPORTS BAR & GRILL

Place

Builder

Model

1st Steve Ayres
1936 Ford Custom
2nd
William Moreau
1941 Willys
3rd
Emery Gallant
Rommel's Rod
[TOP]

Class 19 - Race Cars / Trucks (Circut / Rally)

Sponsor: imo DAVID E GREEN

Place

Builder

Model

1st James Farrick
Lexus SC
2nd
Ken O'Connor
'37 Chevy Modified
3rd
William Moreau
Mini Cooper Rally
Certificate
Ed Potkai
BRE Datsun 510
Certificate
Stephen Delorey
Cheetah
[TOP]

Class 20 - Race Cars / Trucks (Drag/Timing)

Sponsor: GASOLINE ALLEY AUTO PARTS

Place

Builder

Model

1st James Farrick
1968 Dodge Dart
2nd
Dave Calhoun
1955 Chevy Drag Racer
3rd
Bill Horton
1969 Camaro Funny Car
Certificate
Steven Fitzek
1964 Chevelle Wagon
Certificate
Ken Denza
1966 Nova Pro-Mod
[TOP]

Class 21 - Commercial / Governmental

Sponsor: USA PACKAGE DELIVERY

Place

Builder

Model

1st Ed Potkai  1969 Camaro Pace Car
2nd
Tom Sarlan
Jeep
[TOP]

Class 22 - Motorcycles & Large Scale Autos

Sponsor: USA PACKAGE DELIVERY

Place

Builder

Model

1st Harley Carrara
1931 Ford A
2nd
Ken O'Connor
Done Daddy Chopper
[TOP]

Class 23 - Single Engine Prop (smaller 1/60th)

Sponsor: L A HOME IMPROVEMENT

Place

Builder

Model

1st Scott Jamieson
Spitfire Mk 1A
2nd
Vincent Cassarino
BF 109 G4
3rd
Brian Knapp
Spitfire PR Mk XIX
[TOP]

Class 24 - Multi-Engine Prop (smaller 1/60th)

Sponsor: IPMS BAY COLONY MODELERS

Place

Builder

Model

1st Steven Kwasny
He III P-1
2nd
Brian Watchon
Junkers 290
3rd
Steve Karp
Beaufighter TF-X
[TOP]

Class 25 - Jet/Rocket Powered (smaller 1/60th)

Sponsor: HOBBYTYME DISTRIBUTORS

Place

Builder

Model

1st Vincent Cassarino
Eurofighter Typhoon
2nd
Javier Brown
VF-5R
3rd
Robert Smith
U-2
[TOP]

Class 26 - Axis, Single-Engine Prop (large)

Sponsor: COOPERS MODELS

Place

Builder

Model

1st Brian Fowler
Ju-87 G1
2nd
Joseph Ravino
Bf 109 E Tropical
3rd
Marc Dupuy
BF 109  F2
[TOP]

Class 27 - Allied, Single-Engine Prop (large)

Sponsor: PHIL LABOUNTY COMMISSIONED PAINTING

Place

Builder

Model

1st Tony Kuralowicz  TBM-3 Avenger
2nd
Robert Smith
Me-509
3rd
Bill Horton
P-51D Mustang
Certificate
Marc Dupuy
Spitfire Mk IX C
[TOP]

Class 28 - Multi-Engine Prop (large)

Sponsor: imo MAJ. ANTHONY DERNBACH, USAF

Place

Builder

Model

1st Eric Sklarski  Hs-129 B-3
2nd
Emery Gallant
P-38J Lightning
[TOP]

Class 29 - Jet/Rocket Powered (large)

Sponsor: JAKE BANAS / WINGS & WHEELS

Place

Builder

Model

1st Ed Potkai
Me 262
2nd
Terry Sumner
F86D Sabre Dog
3rd
Robert Smith
A-7D Corsair II
[TOP]

Class 30 - Helicopters (all scales)

Sponsor:

Place

Builder

Model

1st Javier Brown
Sea King Mk 41
2nd
Paul Brown
Kamov KA-25B
3rd
Vincent Cassarino
Stealth Blackhawk
[TOP]

Class 31 - Multi-Wing or Rigged (all scales)

Sponsor: SOUTHERN MAINE SCALE MODELERS

Place

Builder

Model

1st Dave Calhoun  Caudron G.3
2nd
Ian Brand
Nieuport IV
3rd
Michael Gondor Roland D6a
Certificate
Wallace Becker
Fokker F1
[TOP]

Class 32 - Civilian Aircraft (all scales)

Sponsor: PIONEER VALLEY HOBBIES

Place

Builder

Model

1st Bill Dhalle
Tupolev TU-154
[TOP]

Special Categories


Award

Builder

Model

Best Competition Sports Car Ken Denza  Porsche GT-1 EVO
Best Painted Car Barry Fadden
1956 Chevy
Glory Days Award William Moreau
Fiat 595 Rally
Best WW2 Aircraft Scott Jamieson
Spitfire Mk 1A
Most Challenging Aircraft Paint Eric Sklarski  J 8-B
Best WW1 Aircraft Ian Brand
Bleriot XI-2
Best Display Barclay Caras
Batysphere



Mustang Club Challenge - Silver
Dave Calhoun  P-51 Mustang Razzle Dazzle
Mustang Club Challenge - Silver
Bob Rys
P-51D Mustang Short Fuse
Mustang Club Challenge -Bronze
Peter Smey
P-51D Mustang Passion Wagon
Mustang Club Challenge -Bronze Brian Knapp
P-51D Mustang Typhoon McGoon
Mustang Club Challenge - Cert
Tim Pininski
P-51D Phantom Mustang
Mustang Club Challenge - ?
Steven Fitzek
P-51D
Mustang Club Challenge - ?
Unknown
P-51B RAF

   
Best Misc. Classes Model Ryan Labienic  USS New York
Best Figures Class Model Bill Grigg
Time, Tide and the Loss of Lady Luck
Best Armor Classes Model Barclay Caras
T40 Amphibious Light Tank
Best Wheels Classes Model Barry Fadden 
1932 Ford
Best Wings Classes Model Dave Calhoun
Caudron G.3
[TOP]

BEST OF SHOW VALLEYCON 23

Sponsor: PIONEER VALLEY HOBBIES

Bill Grigg
Time, Tide and the Loss of Lady Luck

 

[TOP]

 

 
 

 

 
 

 

Designed by Wilbraham Web Design